Podzespoły z przewodami rurowymi upraszczają proces produkcji

Stauff rozszerza swoje lokalizacje o centra gięcia rur

Firma Stauff inwestuje na całym świecie we własne super nowoczesne urządzenia do gięcia rur / Walter Stauffenberg GmbH & Co. KG (PresseBox) ( Werdohl, )
Działający na rynkach międzynarodowych producent komponentów do przewodów hydraulicznych, firma Stauff inwestuje na całym świecie we własne centra gięcia rur. W angielskim Sheffield w Stauff UK koncepcja kompleksowych systemów przewodów oraz obróbka przewodów rurowych już od ponad 30 lat stanowi codzienność.

W ostatnich latach również spółki córki firmy Stauff zlokalizowane w Rosji, Indiach i Brazylii zostały wyposażone w najnowocześniejsze maszyny do gięcia rur. Na początku 2019 dołączyło do nich centrum w Stanach Zjednoczonych. Również spółki firmy Stauff zlokalizowane we Włoszech, Chinach, Korei i Australii oferują od lat obróbkę przewodów rurowych. Obecnie zwiększane są zdolności produkcyjne w Rosji. W planach są już kolejne lokalizacje produkcyjne w Europie i Azji.

Firma Stauff rozwija w ten sposób konsekwentnie swoją koncepcję skalowalności usług związanych z przewodami hydraulicznymi z serii Stauff Line: „Integrując w coraz większej ilości krajów gotowe do podłączenia rury w konfekcjonowanych wstępnie podzespołach, skracamy OEM proces produkcji o kolejne kilka uciążliwych kroków”, objaśnia strategię Jörg Deutz, CEO grupy Stauff.

Rury w ofercie Stauff Line

W urządzeniach do gięcia rur firmy Stauff można giąć rury ze wszystkich popularnych materiałów o średnicy od 6 do 50,8 mm i grubościach ścian od 1 do 4,5 mm, o bardzo złożonych kształtach. Komponenty takie jak nakrętki czy pierścienie zacinające mogą zostać zamontowane maszynowo a końce rur poprzez wywinięcie lub kształtowanie przygotowane do mocowania połączeń rurowych. Kolejne kroki robocze to na przykład spawanie i lutowanie elementów przyłączeniowych z powlekaniem lub uszlachetnianiem powierzchni w dalszej kolejności. Także montaż dalszych komponentów systemowych takich jak obejmy, kołnierze, zawory kulowe, rozdzielacze itp. - wszystkie z własnej produkcji - odbywa się bezpośrednio w firmie Stauff. Przygotowane do montażu przewody rurowe są łączone w podzespoły i moduły a następnie montowane i dostarczane na shadow boardach lub ramach A-kształtnych aż do taśmy montażowej producenta maszyn lub urządzeń.

Zalety są wręcz oczywiste: Zmniejszenie nakładów związanych z procesem zakupu oraz stanów magazynowych poszczególnych komponentów, zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa dzięki krótszym czasom montażu oraz zapobieżenie błędom montażowym, jak również przeniesienie pełnej odpowiedzialności za cały odcinek przewodu od przyłącza do przyłącza na jednego producenta.

Doświadczenie i międzynarodowy transfer wiedzy

Wzorem dla wszystkich lokalizacji jest globalne centrum kompetencji Stauff zajmujące się obróbką rur w brytyjskiej spółce córce grupy Stauff. Aby zapewnić w swoich lokalizacjach na całym świecie niezmiennie wysoką jakość, wszystkie oddziały Stauff są wyposażone w te same super nowoczesne automaty do gięcia rur jak zastosowany tutaj. Automaty są połączone z chmurą, dzięki czemu parametry produkcji ustalone w Stauff UK, można przesłać do innych maszyn.

„Zamiast długiego procesu uczenia stawiamy na transfer wiedzy pomiędzy naszymi doświadczonymi brytyjskimi kolegami a lokalizacjami na całym świecie“, wyjaśnia Jörg Deutz. „Ścisła międzynarodowa współpraca to w szczególności dla klientów globalnego przedsiębiorstwa ogromna zaleta. Można być pewnym, że na całym świecie otrzymamy w 100% identyczne i tej samej wysokiej jakości moduły przewodów. Gwarantujemy to nie tylko ze względu na kompleksowość produkcji z użyciem własnych wyrobów, lecz także z uwagi na posiadane wysoce specjalistyczne centra gięcia rur.”
Für die oben stehenden Pressemitteilungen, das angezeigte Event bzw. das Stellenangebot sowie für das angezeigte Bild- und Tonmaterial ist allein der jeweils angegebene Herausgeber (siehe Firmeninfo bei Klick auf Bild/Meldungstitel oder Firmeninfo rechte Spalte) verantwortlich. Dieser ist in der Regel auch Urheber der Pressetexte sowie der angehängten Bild-, Ton- und Informationsmaterialien.
Die Nutzung von hier veröffentlichten Informationen zur Eigeninformation und redaktionellen Weiterverarbeitung ist in der Regel kostenfrei. Bitte klären Sie vor einer Weiterverwendung urheberrechtliche Fragen mit dem angegebenen Herausgeber. Bei Veröffentlichung senden Sie bitte ein Belegexemplar an service@pressebox.de.