Contact
QR code for the current URL

Press release Box-ID: 1128820

Kögel Trailer GmbH Am Kögel-Werk 1 89349 Burtenbach, Germany http://www.koegel.com
Contact Mr Maximiliam Franz +49 8285 8812318
Company logo of Kögel Trailer GmbH

Zvýšená bezpečnost pro cyklisty a koloběžkáře: Kögel Road Safety varuje při odbočování vpravo

(PresseBox) (Burtenbach, )
Společnost Kögel vyvinula společně se svými technologickými partnery asistenční systém Kögel Road Safety (KRS). Cílem bylo zvýšit bezpečnost silničního provozu „pro zranitelné účastníky silničního provozu“. K tomuto účelu vysílá systém KRS prostřednictvím směrových světel varovný signál do chytrých telefonů s aplikací KRS nebo na speciální náramek. Tato koncová zařízení, k nimž mohou v budoucnu patřit i chytré hodinky, varují cyklisty, koloběžkáře a chodce v bezprostředním okolí, jakmile začne kamion odbočovat vpravo. Význam takového systému zdůraznila odborná porota renomované soutěže Trailer Innovation Award tím, že ho vybrala jako vítěze roku 2023 v kategorii „Bezpečnost“.

Zejména v centrech měst se totiž pravidelně opakuje scénář nehod: Nákladní auto odbočuje vpravo, a přitom srazí cyklistu napravo, který chtěl pokračovat v jízdě rovně. V nejhorším případě skončí nechráněný účastník silničního provozu pod nákladním vozidlem. Příčinou těchto tragických nehod je často intenzivní a nepřehledný provoz v aglomeracích a „mrtvý úhel“ nákladních vozidel, který nelze zcela eliminovat ani moderními systémy zrcátek.

Christian Renners, generální ředitel společnosti Kögel Trailer GmbH, hovoří o inovativním bezpečnostním aspektu: „Následky pro tzv. zranitelné účastníky silničního provozu, jako jsou cyklisté a uživatelé e-koloběžek a také chodci, jsou většinou fatální. Ve společnosti Kögel jsme se proto nechtěli spoléhat pouze na asistenta odbočování, který bude na evropských silnicích povinný až od roku 2024. Podle údajů německého cyklistického klubu Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club (ADFC) přijde jen v Německu každoročně o život až 40 cyklistů. Kögel chce aktivně přispět k prevenci vzniku těchto nehod.“

První místo systému KRS v soutěži Trailer Innovation Award

Philipp Bönders, předseda patnáctičlenné poroty v soutěži Trailer Innovation Award, o systému KRS: „Při odbočování nákladních vozidel při rozvozu v centru měst dnes bohužel nejsou nehody žádnou zvláštností. Každoročně stále dochází k mnoha nehodám, při nichž jsou vozidly odbočujícími vpravo zraněni nebo dokonce usmrceni cyklisté nebo chodci. Aby se takovým nehodám v budoucnu předešlo, vyvinula společnost Kögel systém KRS (Kögel Road Safety). Sedlový návěs tak vlastně zachraňuje životy, protože při blikání vysílá speciální signál, který varuje slabší účastníky silničního provozu na jejich chytrém telefonu před blížícím se odbočováním nákladního vozidla. Taková technologie je příkladná, a proto ji porota soutěže Trailer Innovation Award 2023 ocenila 1. místem v kategorii Bezpečnost.“

Přívěs vysílá signál do chytrého telefonu, tabletu nebo náramku

Za zkratkou KRS se skrývá asistenční systém, který společnost Kögel zavedla společně se začínajícím podnikem Flasher a výrobcem osvětlovacích systémů Aspöck. KRS varuje chodce, cyklisty a další účastníky provozu, pokud nákladní vozidlo v jejich bezprostřední blízkosti odbočuje doprava. Jakmile řidič nastaví směrový ukazatel, vysílá návěs k tomuto účelu do svého přímého okolí speciální signál. Tento signál zachytí zařízení, které má dnes téměř každý neustále u sebe a které lze bezpečně upevnit i v zorném poli koloběžkářů a cyklistů: chytrý telefon. Ještě účinnější alternativou je speciálně vyvinutý náramek pro cyklisty a koloběžkáře, který nejenže varuje před odbočujícími nákladními vozidly, ale nechráněnému účastníkovi silničního provozu může sloužit i jako blikač a brzdové světlo.

Bezplatná aplikace vyvolá vibrace chytrého telefonu, spustí jeho blikání a akustické varování

Jakmile nákladní vozidlo nastaví směrové světlo, přídavný hardware od společnosti Aspöck, který je nainstalován na přívěsu, automaticky vyšle signál Bluetooth. Chytrý telefon nebo náramek pak nechráněného účastníka silničního provozu varují třemi způsoby: opticky varovným upozorněním na nebezpečí, akusticky výstražným tónem a hmatově vibracemi. Systém KRS tak upozorňuje na potenciálně nebezpečnou situaci a doplňuje směrové světlo, které dosud pouze vizuálně upozorňovalo ostatní účastníky silničního provozu na odbočování. Dosah varovného signálu je omezen na bezprostřední okolí nákladního vozidla, aby nerušil pozornost ostatních účastníků silničního provozu. Chytrý telefon nebo tablet, na kterém je nainstalována aplikace KRS, pak slouží jako přijímač. Jakmile bude systém připraven k sériové výrobě, bude k dispozici zdarma ve všech běžných obchodech s aplikacemi.

Bezpečnostní náramek slouží také jako směrové a brzdové světlo

Volitelný bezpečnostní náramek, který společnost Kögel vyvinula ve spolupráci se začínajícím podnikem Flasher, obsahuje také přijímač signálu a v této situaci varuje stejně jako chytrý telefon. Při nošení v otevřeného náramku na ruce lze řemínek použít také jako směrové a brzdové světlo.

Na veletrhu IAA Transportation je nový Kögel Lightplus Rail vybaven bezpečnostním systémem Kögel Road Safety a bude vystaven na stánku F14 v hale 27. Kögel zde také předvede funkčnost systému. Zobrazené provedení je stále ve fázi předvýroby.

Website Promotion

Website Promotion

Kögel Trailer GmbH

Společnost Kögel je jedním z předních výrobců návěsů v Evropě. Všechna nabízená užitková vozidla a řešení přepravy pro spedice a stavebnictví vychází z více než 85letých zkušeností firmy a vynikají proto svou kvalitou „made in Germany“. Společnost Kögel považuje za svou odpovědnost navrhovat přepravní a logistické procesy ve shodě s politikou a se zákazníky způsobem přátelským k životnímu prostředí a klimatu. Motto společnosti „Economy meets Ecology – Because we care“ je zárukou: Společnost Kögel podporuje všechny zákazníky svými vynikajícími odbornými zkušenostmi, hlubokými znalostmi v oboru a především odolnými, ekologicky a ekonomicky udržitelnými výrobky z lehkých konstrukcí. Sídlo firmy a hlavní výrobní závod Kögel Trailer GmbH se nachází v bavorském Burtenbachu. Do společnosti Kögel patří také závody a pobočky v Ulmu (Německo), Duingenu (Německo), Chocni (Česká republika), Veroně (Itálie), Galluru (Španělsko), Kampenu (Nizozemí), Corcelles-en-Beaujolais (Francie), Schärdingu (Rakousko), Padborgu (Dánsko) a v Moskvě (Rusko).

www.koegel.com

The publisher indicated in each case is solely responsible for the press releases above, the event or job offer displayed, and the image and sound material used (see company info when clicking on image/message title or company info right column). As a rule, the publisher is also the author of the press releases and the attached image, sound and information material. The use of information published here is generally free of charge for personal information and editorial processing. Please clarify any copyright issues with the stated publisher before further use. In case of publication, please send a specimen copy to service@pressebox.de.
Important note:

Systematic data storage as well as the use of even parts of this database are only permitted with the written consent of unn | UNITED NEWS NETWORK GmbH.

unn | UNITED NEWS NETWORK GmbH 2002–2022, All rights reserved

The publisher indicated in each case is solely responsible for the press releases above, the event or job offer displayed, and the image and sound material used (see company info when clicking on image/message title or company info right column). As a rule, the publisher is also the author of the press releases and the attached image, sound and information material. The use of information published here is generally free of charge for personal information and editorial processing. Please clarify any copyright issues with the stated publisher before further use. In case of publication, please send a specimen copy to service@pressebox.de.