Prapremiera koncertu performatywnego "geo-sounds future"
Stowarzyszenie Flügelschlag Werkbühne zaprasza na prapremierę koncertu performatywnego
„geo-sounds future“ 24 maja 2014 r. o godz. 19.00 w Teatrze Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków
Bilety 20 PLN | 10 PLN (ulgowe)
www.laznianowa.pl/rezerwacja
pon-wt 8.30-16.00, śr-pt 8.30-19.00, Tel. +48 12 680 23 41, rezerwacja@laznianowa.pl
Prosimy publiczność o przyjście na koncert w białych lub jasnych ubraniach.
"Drapacze chmur, elektryczny las i świeże powietrze w słoikach?"
Młodzi kompozytorzy, muzycy i artyści z Polski i Niemiec wspólnie z Orkiestrą Kameralną Mendelssohna w Lipsku zaprezentują swoją ekspedycję w przyszłość i prapremierę swoich wizji w formie niezwykłego i wielowątkowego PERFORMATYWNEGO LABORATORIUM DŹWIĘKU.
To druga, po ubiegłorocznej, prapremiera "geo-sounds", która odbywa się w ramach projektu pod tym samym tytułem "geo-sounds" - Polsko-niemiecki projekt kompozytorski dla uczniów o tematyce związanej z węglem brunatnym. Przez półtora roku uczestniczący w nim uczniowie z Polski i Niemiec pracowali pod opieką kompozytorów: Carstena Henniga, Knuta Müllera, Dominika Lewickiego, Piotra Peszata, Steffena Reinholda oraz scenograf Franziski Weiske. Sięgając po kompozytorskie i artystyczne środki wyrazu, zajmowali się procesem powstawania pokładów węgla brunatnego, następstwami jego eksploatacji i przyszłością regionów, z których pochodzą. Opiekę naukową nad projektem sprawowali eksperci: muzykolog Jörn Peter Hiekel i geolog Frank W. Junge. Anja-Christin Winkler, reżyser muzyczna i teatralna pełniła rolę dyrektor artystycznej całego projektu oraz koncertu performatywnego.
O projekcie
W momencie rozpoczęcia koncertu dobiegnie końca całoroczna kompozycja internetowa "geo-sounds", której do tego czasu można wysłuchać na stronie www.geo-sounds.de i którą można współtworzyć z pomocą specjalnie stworzonego programu do obróbki dźwięku. Kompozycja w opracowaniu artystycznym designera dźwięku Johannesa Krause, która potrwa do 22 maja 2014 r. to muzyczna wizja łącznie 50 milionów lat geologicznych dziejów Ziemi, a jej jedna minuta obrazuje 97 lat historii.
Kompozycja internetowa niesie ze sobą przesłanie, które możemy odczytać, gdy przyjrzymy się relacji czasowej: ostatnie sto lat, czyli czas intensywnej eksploatacji węgla w kopalniach to w skali trwającej cały rok kompozycji zaledwie 63 sekundy. Gigantyczny okres powstawania złóż węgla stoi w opozycji do ultrakrótkiego czasu jego wydobycia. W nawiązaniu do pierwszej prapremiery w maju 2013 r. młodzi kompozytorzy zadawali sobie pytania o odpowiedzialność człowieka za przyrodę i przyszłość regionów, w których mieszkają. Jak w przeciągu następnej generacji zmieni się ich region? Jak wyobrażają sobie przyszłość za 25 lat? Jakie mają oczekiwania, pragnienia, obawy i z czego one wynikają?
Oprócz cotygodniowych zajęć z zakresu kompozycji, które toczyły się równolegle w pięciu miastach Polski i Niemiec: Krakowie, Zgorzelcu, Dreźnie/ Görlitz, Lipsku i Markkleebergu, młodzi ludzie pracowali wspólnie podczas kilku warsztatów, zajmując się tematyką bezpiecznego dla środowiska pozyskiwania energii, paliwami kopalnymi, mobilnością w przyszłości, działaniami proekologicznymi oraz alternatywnym stylem życia. Uczestnicy poznali także całe bogate spektrum dźwięków: od hałasu rozedrganych maszyn, przez terkot taśm przenośnikowych aż po szum wody w wieży chłodniczej. Choć żaden z tych odgłosów nie pojawił się w kompozycji uczniów, to stanowiły one niewątpliwie inspirację dla komponowanych przez nich muzycznych motywów przyszłości.
Dla zaprezentowania muzyki przyszłości wybrano formę koncertu przyszłości. Hierarchiczny podział na scenę i publiczność zastąpiła w nim formuła otwartej artystycznej przestrzeni. Publiczność została zaproszona do laboratorium przyszłości, zainscenizowanego przez uczniów z pomocą muzyki, światła, kolorów, rekwizytów i kostiumów. Zaopatrzeni w "zestaw ekspedycyjny" widzowie mogą włączyć się w proces tworzenia artystyczno-eksperymentalnego wystroju sali. Podzieleni na mniejsze grupy młodzi kompozytorzy i orkiestra znajdują się w różnych częściach sali, tworząc swoiste muzyczne wyspy. Momentami muzyka rozbrzmiewa w poszczególnych częściach sali równolegle. Publiczność może wędrować pomiędzy grupami muzyków i poszukiwać swych indywidualnych perspektyw odbioru muzyki.
Niemiecka prapremiera koncertu performatywnego odbyła się 22 maja 2014 r. w centrum Ostrale w Dreźnie.
Wsparcie finansowe "geo-sounds on tour"
Trasa koncertowa odbywa się dzięki życzliwemu wsparciu Fundacji Kultury Wolnego Kraju Saksonii, Urzędu Kultury Miasta Lipska, der Fundacji Commerzbank, Energy2market GmbH, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytutu Polskiego w Berlinie, Filia w Lipsku.
Internet
www.geo-sounds.de
www.ostrale.de
www.laznianowa.pl