PresseBox
Press release BoxID: 701947 (BIOTRONIK)
  • BIOTRONIK
  • Woermannkehre 1
  • 12359 Berlin
  • http://www.biotronik.com
  • Contact person
  • Manuela Schildwächter
  • +49 (30) 689051414

Home Monitoring Hayat Kurtarır ve Maliyet Azaltır

IN-TIME Çalışması Sonuçları, Kalp Yetmezliği Hastalarının Mortalite Oranında Yüzde 50 Azalmayı Onaylarken, EuroEco ve ECOST Çalışmalarında Ekonomik Tasarruf Sağlandığı Gösterilmiştir

(PresseBox) (Barselona, ) Uzmanlar, Home Monitoring Teknolojisinin faydalarını hastalar, hastaneler ve muhataplar açısından ilk defa, Avrupa Kardiyoloji Derneğinin yıllık kongresi, ESC Congress 2014’de, BIOTRONIK tarafından düzenlenen bir basın toplantısında tartışmışlardır. Almanya Leipzig Üniversitesi Kalp Merkezinden Dr. Gerhard Hindricks, İspanya Madrid Puerta de Hierro Üniversitesinden Dr. Ignacio Fernandez Lozano ve Fransa Rennes Üniversitesi Hastanesinden Dr. Christophe Leclercq Home Monitoring sisteminin hastanın sağlığını bariz bir şekilde iyileştirdiği hususunda mutabıktır. Bu durum, 24,000’den fazla hastayı içeren, kapsamlı klinik çalışmalarla da desteklenmiştir.

Dr. Hindricks: “Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin geçen sene kılavuzlarına implant tabanlı uzaktan takip sistemlerinin kullanımına ilişkin açık bir tavsiye eklemesinden sonra[1], şimdi sıra ödeme yapan kurumların – özel sağlık sigortası şirketlerinin ve sosyal sağlık sigortalarının, hekimlerin uzaktan yaptığı kontrolleri ve teknolojinin kendisini geri ödeme kapsamında değerlendirerek, hastaları için uzaktan takibin değerini kabul etmesindedir.”

Lancet dergisinde yeni yayınlanan IN-TIME çalışması, kalp yetmezliği hastalarının mortalite oranının BIOTRONIK Home Monitoring® sistemi kullanılarak yüzde 50’den fazla oranda azaltılabileceğini kanıtlamıştır.[2] Çalışmanın sorumlu araştırmacısı Dr. Hindricks, “Bu sonuçlar, yalnızca ilaç tedavisi veya başka bir uzaktan takip teknolojisi kullanarak bir hasta grubunda elde edemeyeceğimiz mükemmel sonuçlar. Implant tabanlı tele-tıp ile hasta tedavisinde kritik ilerlemeler kaydediyoruz. BIOTRONIK Home Monitoring klinik açıdan önemli olayları çok hızlı bir şekilde tespit etmektedir; böylelikle, tedaviyi doğru zamanda ayarlayabiliyoruz. Bu, özellikle, durumları çabuk ve sık değişen kalp yetmezliği hastalarının idaresi için oldukça önemlidir.”

Üç ülkeden gelen bu uzmanlar Home Monitoring’in, günlük uygulamalarının bir parçası olduğunu onayladılar ve uzaktan takibin fazla iş yükü yaratmadığını çünkü hastaların hastaneye sabit bir zaman çizelgesinden ziyade yalnızca tıbbi bir ihtiyaç olduğu zaman geldiğini vurguladılar. Dr. Lozano: “Benim hastanemde, Home Monitoring’i tüm implant edilebilir defibrilatör – ICD ve CRT-D – hastaları için kullanıyoruz. Bu, olayları meydana geldiklerinde anında tespit etmemizi sağlıyor, böylelikle daha fazla ilgilenmem gereken hastalara daha fazla zaman ayırabiliyorum.”

Hastaların iyiliği bizim için en önceliklidir” diye ekledi Dr. Leclercg. “Uzaktan takip, hastanelere veya muhataplara ek masraf çıkartmadan hasta sağlığını açık bir şekilde iyileştiren bir tedavi seçeneğidir. Benimsenmelidir ve doktorun uzaktan yaptığı takipler ve Home Monitoring teknolojisi uygun şekilde tazmin edilmelidir.”

Fransız sağlık sistemine göre, ECOST[3] çalışmasında yılda hasta başına 300 Euro’dan fazla bir maliyet azaltımı sağlamıştır. Uzaktan takip sırasında gerçekleştirilen tıbbi hizmetlerin geri ödemesi Fransa’da ilk defa şimdi görüşülmektedir.

Uzaktan kontrol, hâlihazırda Almanya’da ve Birleşik Krallıkta karşılanmaktadır. EuroEco çalışması, bu ülkelerde bile, sigorta sağlayıcıları veya ulusal sağlık sistemleri için maliyette herhangi bir artışa sebep olmadığını göstermiştir. Sonuçları 2014 ESC Kongresinde sunulan EuroEco çalışması, Home Monitoring’in kullanılması ile ödeme yapan kuruluşların maliyet tasarrufu sağlayabileceği yönünde eğilim göstermiştir.[4] Bunun sebebi, daha az hastaneye kabul ve daha kısa yatış süresidir; TRUST[5], COMPAS[6] ve ECOST[7] ‘un da dahil olduğu daha önceki çalışmalarda elde edilen hastaneye yatış ve inmelerdeki azalmaya ilişkin bulguları da güçlendirmiştir.

Kaynaklar:
[1] Brignole M et al. 2013 ESC Guidelines on Cardiac Pacing and Cardiac Resynchronization Therapy. European Heart Journal. 2013, 34(29).
[2] Hindricks G et al. The Lancet. 2014, 384(9943).
[3] Guedon-Moreau L et al. Europace. 2014, 16(8).
[4] Heidbuchel H. Presentation at ESC Congress 2014.
[5] Varma V et al. Circulation. 2010, 122(4).
[6] Mabo P et al. European Heart Journal. 2012, 33.
[7] Guedon-Moreau L et al. European Heart Journal. 2013, 34(8).

Website Promotion

BIOTRONIK

BIOTRONIK - Kalp yetmezliği tedavilerinde uzman

Kardiyovasküler ve endovasküler medikal cihazlarda dünyanın önde gelen üreticilerinden BIOTRONIK'in merkezi, Almanya'nın başkenti Berlin'dedir. Şirket, dünya genelinde 5.600'den fazla çalışanıyla 100'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Yüksek kaliteli Sentus ve Corox elektrotlarıyla piyasadaki en geniş CRT elektrodu portföylerinden birine sahip olan BIOTRONIK, CRT cihazı taşıyan kalp yetmezliği hastalarının MR cihazına girebilmesini sağlayan ürünler sunan tek üreticidir. BIOTRONIK Home Monitoring sistemi sayesinde hekimler, kalp yetmezliği hastalarının klinik ve cihaz durumlarını uzaktan izleyebilir ve başarısı kanıtlanmış erken tespit ve güvenli hastane kontrollerini azaltma uygulamalarını kullanabilir. Hekimler ayrıca tedavilerini erken bir aşamada duruma göre adapte edebilirler ve altında yatan koşullarının kötüleşmesini, inmeleri ve hastane yatışlarını önleyebilirler.

Daha fazla bilgi için: www.biotronik.com